پاسخ به پرسش های شما

از جمله سوال هایی که در پیام ها و ای میل ها از طرف مراجعین به کلینیک و افرادی که قصد باردار شدن دارند مطرح شده این سوال هست که اولین قدم برای درمان ناباروری چیست؟

پاسخ :  اولین قدم برای درمان ناباروری عدم مراجعه به افراد غیر متخصص است و مراجعه  به افراد متخصص که  در این حوزه درمانی  مشغول به کار هستند .  همچنین پرسش های تخصصی تری هم از طرف دانشجویان پزشکی و همکاران کادر درمان داشتیم.

پرسش اول : اندازه ی فولیکول مناسب و طبیعی برای بارداری چقدر است ؟ و پرسش دوم اینکه چه تعداد فولیکول برای بارداری لازم است ؟

 پاسخ : در موارد غیر از روش آی وی اف معمولاً به اندازه فولیکول توجه نمی شود و بعد از ۵ روز از درمان اولیه مثلاً (تجویز کلومیفن یا لتروزول)  آمپول HCG تزریق می گردد.  اما در موارد لقاح آزمایشگاهی اندازه گیری فولیکول دارای اهمیت بسیار می باشد.  این اندازه گیری معمولاً به وسیله سونوگرافی واژینال صورت می گیرد . در این مورد اختلاف نظرهایی وجود دارد.  ولی روشی که در کلینیک درمان نازایی ، دکتر دبیر اشرافی به کار می‌رود این است که باید دو فولیکول با اندازه ی ۳۶ متر و یا بالاتر داشته باشیم.  منظور از ۳۶ میلیمتر آن است که با جمع کردن اندازه قطر عرضی و طولی فولیکول عدد ۳۶ یا بالاتر به دست آید . به هر حال اندازه ی  پایینتر از  ۳۵ میلیمتر نشان دهنده ی  نارسی تخمک و اندازه بالاتر از ۳۹ و ۴۰ نشان دهنده ی  پیر شدن تخمک هست .

پاسخ سوال دوم : در خصوص این که  چه تعداد فولیکول برای بارداری لازم است در موارد طبیعی معمولاً یک فولیکول به مرحله تخمک گذاری می‌رسد و بقیه فولیکول ها وارد پدیده عقب گرد می گردند در موارد IVF معمولاً به تعداد زیاد فولیکول های در حال رشد نیاز داریم و این موضوع نشان دهنده ی  تفاوت چگونگی رشد فولیکول ها در حاملگی طبیعی و حاملگی IVF هست.  افزایش بیش از حد تعداد زیادی از فولیکول ها در سونوگرافی در سیکل IVF باید پزشکان را آگاه سازد که احتمالا OHSS( سندروم تحریک شدید تخمدان) در کمین هست .  بدین جهت توصیه می کنیم در این موارد حتماً هورمون E2 اندازه گیری شود.