پاسخ به پرسش های شما

از جمله سوال هایی که در پیام ها و ای میل ها از طرف مراجعین به کلینیک و افرادی که قصد باردار شدن دارند مطرح شده این سوال هست که اولین قدم برای درمان ناباروری چیست؟

پاسخ :  اولین قدم برای درمان ناباروری عدم مراجعه به افراد غیر متخصص است و مراجعه  به افراد متخصص که  در این حوزه درمانی  مشغول به کار هستند .  همچنین پرسش های تخصصی تری هم از طرف دانشجویان پزشکی و همکاران کادر درمان داشتیم.

پرسش اول : اندازه ی فولیکول مناسب و طبیعی برای بارداری چقدر است ؟ و پرسش دوم اینکه چه تعداد فولیکول برای بارداری لازم است ؟

 پاسخ : در موارد غیر از روش آی وی اف معمولاً به اندازه فولیکول توجه نمی شود و بعد از ۵ روز از درمان اولیه مثلاً (تجویز کلومیفن یا لتروزول)  آمپول HCG تزریق می گردد.  اما در موارد لقاح آزمایشگاهی اندازه گیری فولیکول دارای اهمیت بسیار می باشد.  این اندازه گیری معمولاً به وسیله سونوگرافی واژینال صورت می گیرد . در این مورد اختلاف نظرهایی وجود دارد.  ولی روشی که در کلینیک درمان نازایی ، دکتر دبیر اشرافی به کار می‌رود این است که باید دو فولیکول با اندازه ی ۳۶ متر و یا بالاتر داشته باشیم.  منظور از ۳۶ میلیمتر آن است که با جمع کردن اندازه قطر عرضی و طولی فولیکول عدد ۳۶ یا بالاتر به دست آید . به هر حال اندازه ی  پایینتر از  ۳۵ میلیمتر نشان دهنده ی  نارسی تخمک و اندازه بالاتر از ۳۹ و ۴۰ نشان دهنده ی  پیر شدن تخمک هست .

پاسخ سوال دوم : در خصوص این که  چه تعداد فولیکول برای بارداری لازم است در موارد طبیعی معمولاً یک فولیکول به مرحله تخمک گذاری می‌رسد و بقیه فولیکول ها وارد پدیده عقب گرد می گردند در موارد IVF معمولاً به تعداد زیاد فولیکول های در حال رشد نیاز داریم و این موضوع نشان دهنده ی  تفاوت چگونگی رشد فولیکول ها در حاملگی طبیعی و حاملگی IVF هست.  افزایش بیش از حد تعداد زیادی از فولیکول ها در سونوگرافی در سیکل IVF باید پزشکان را آگاه سازد که احتمالا OHSS( سندروم تحریک شدید تخمدان) در کمین هست .  بدین جهت توصیه می کنیم در این موارد حتماً هورمون E2 اندازه گیری شود.

یکی از مراجعه کنندگان مرکز ناباروری سوال کردهاند که: با توجه به این که با شکایت درد و ناباروری به مرکز شما مراجعه کردم و تشخیص کیست اندومتریوز (آندومتریوما) برای من داده اید ؛ درمانی که شما توصیه کردید لیزر لاپاراسکوپی هست. اما در مرکز استانی که من ساکن هستم از اشعه یونی پولار استفاده می کنند چون دستگاه لیزر ندارند تا روش لیزر لاپاراسکوپی استفاده شود . آیا روش لیزر لاپاراسکوپی برای من مناسب تر هست ؟

پاسخ کلینیک ناباروری دکتر دبیر اشرافی :  استفاده از یونی پولار   ؛ برای درمان اندومتریوما  نیاز به تحقیقات مفصل تری  دارد . گرچه  این روش در دسترس تر  هست و  دستگاه لیزر همه جا وجود ندارد و  ما هم  اعتقاد نداریم که از اشعه یونی پولار نباید در این موارد استفاده کرد،  بلکه می توان با وات کم از آن استفاده کرد. البته در حال حاضر ترجیح ما باز کردن  کیست و تخلیه محتویات آندومتریوما و سپس لیزر کامل کف کیست با درجه ۱۳ وات هست . گرچه عود  آندومتریوما در این روش بیشتر از روش سیستکتومی هست .  اما اهمیت انتخاب این روش،  به خاطر نتایج بعد از  عمل هست .  در مطالعه ای که در مجله fertility and sterility  به چاپ رسیده،  سیستکتومی باعث کاهش مشخص  و واضح هورمون  AMH می‌شود درحالی که استفاده از  لیزر این تاثیر مخرب را ندارد . مسلم است که برای متخصص  جراحی زنان  و ناباروری و البته  برای خود بیمار هم  ؛  حفظ ساختمان طبیعی تخمدان،  اهمیت بیشتری از عود آندومتریوما دارد .  مهمترین عامل و موضوع مورد توجه در درمان آندومتریوما حفظ  ساختمان طبیعی تخمدان و باروری  است.تحقیقات علمی نشان داده است که تخمدان هایی که لیزر شده‌اند حجم  طبیعی دارند،   اما متاسفانه در عمل با روش  سیستکتومی،  تعدادی فولیکول در زمان جراحی  همراه با جدار کاذب آندومتریوما خارج می گردد ؛  این امر  موجب  کاهش چشم گیر  هورمون AMH  در سیستکتومی،  نسبت به روش لیزر لاپاروسکوپی  می شود و به سیستم تولید مثل و سلامت باروری بیماران آسیب می رساند. یاد آور می شویم که مهم ترین عامل و  موضوع مورد توجه در درمان آندومتریوما حفظ ساختمان طبیعی  تخمدان ها و باروری بیماران هست.مگر این که بیمار خانواده خود را تکمیل کرده و ناباروری مشکل او نباشد .

پاسخ به سوالات بیماران در خصوص prp بیضه ها :

۱-  آیا بعد از عمل جراحی نیاز به استراحت دارم ؟ 

حدود سه ساعت بعد از عمل prp  شما مرخص می شوید.

 ۲ - آیا عمل prp بیضه محدودیت سنی دارد ؟

خیر محدودیت سنی ندارد. کسانی که به تشخیص جراح شان این عمل برای آنها مناسب هست ، می توانند انجام دهند .

۳-  آیا prp ، روی ارکشن ( نعوظ آلت )  تاثیر دارد ؟

خیر

۴-  آیا عملprp  میزان باروری  و احتمال بچه دار شدن را بیشتر می کند؟  

بله ، چون کیفیت اسپرم را بهتر میکند  ( در مواردی که  علت ناباروری به علت الیگواستنو اسپرمی،  باشد)  این روش موثر است.

۵ -  روی آزمایش اسپرموگرام چه تغییراتی ایجاد می کند و این تغییرات چه مدت بعد دیده می شود ؟

 پس از ۴ تا ۶ ماه بعد از تزریق prp به داخل بیضه ها، تغییرات در فاکتور های اسپرم دیده می شود. به خصوص در فاکتور حرکت اسپرم به طور چشمگیر موثر است ، ولی در فاکتور تعداد اسپرم تا حدی و روی اشکال غیر طبیعی تا حد کمتری ، موثر است.