بلفاروپلاستی (عمل پلک)

پوست پلک خیلی‌ها حالت افتادگی پیدا می‌کند و این افراد می‌توانند مورد مناسبی برای جراحی زیبایی پلک باشند، این عمل معمولا در افراد مسن که بافت جلدی و عضلانی صورت آن‌ها سالم بوده و توقعات واقع بینانه‌ای از نتیجه عمل دارند، قابل انجام است. تاثیرات پیری پوست درپلک زودتر از قسمتهای دیگر اشکار می گردد که معمولا از سنین 35 سال به بالا افتادگی وچین وچروک ها اغاز می شود. گرچه افتادگی پلک ریشه ارثی دارد وبا نژاد هم ارتباط مستقیم دارد . متاسفانه گاهی پزشكان ما به این نكته توجه نمی‌كنند كه بلفاروپلاستی قادر به اصلاح چین ‌و چروک‌‌هایی که به هنگام خنده نمایان می‌شوند، نیست. بهترین درمان چین و چروك‌های خنده، تزریق بوتاكس است و اینها با جراحی اصلاح نمی‌شوند و با بلفاروپلاستی تنها پف‌ها و پوست‌های اضافی اصلاح می‌شوند.

عمل جراحی زیبایی پلک بالا ، معمولا تحت بی حسی موضعی انجام می شود. در بعضی موارد نیاز به اعمال جراحی ديگری ؛ از قبیل لیفت ابرو ، فیکس کردن ابرو ، فیکس کردن غده اشکی ، پیوند چربی ، تزریق چربی و بخصوص عمل توام افتادگی پلک توام با عمل بلفارو پلاستی می باشد.

گاهی نيز لازم است ابتدا يا همزمان با بلفاروپلاستی پف پلک بالا ، جراحی افتادگی ابرو و پيشانی با لیفت آندوسكوپی اصلاح گردد.

به عنوان مثال در افراد جوان  ، گاهی به دنبال عمل لیفت پیشانی  و ابرو ، پوست اضافی پلک از بین می رود و نيازی به جراحی بلفاروپلاستی نيست.

برای عمل بلفاروپلاستی نیاز به بستری داریم؟

  در جواب این سوال باید گفت که خیر انجام این عمل به صورت سرپایی  است   در این عمل بخیه های بسیار کوچکی زده می شود که احتیاج به بستری شدن ندارد و جای این بخیه ها معمولا با استفاده چند روزه از یک سری پمادهای خاص از بین می رود.

یکی از عمل های زیبایی بسیار پرطرفدار در ایران عمل بلفاروپلاستی می باشد که برای زیبایی پلک ها و اطراف پلک ها انجام می گیرد. این عمل خیلی زود توانست طرفداران بسیار زیادی را در بین ایرانیان پیدا کند و امروزه شاهد هستیم که بسیاری از بانوان ایرانی برای انجام عمل بلفاروپلاستی به متخصصین زیبایی مراجعه می کنند.

عمل بلفاروپلاستی چیست؟

یکی از مشکلات بسیار بزرگ سنین پیری و گاهی مواقع میانسالی افتادگی و چروکی پوست علی الخصوص در نواحی اطراف پلک می باشد که باعث آزردگی خاطر افراد علی الخصوص بانوان می شود چرا که افتادگی پوست در این نواحی به مقدار قابل توجهی از زیبایی ظاهری شما می کاهد. یکی از روش های از بین بردن افتادگی و چروکی پوست در این نواحی عمل بلفاروپلاستی می باشد با هزینه و قیمت مناسب انجام می شود .که می تواند زیبایی ظاهری شما را دوباره به شما بازگرداند. در این عمل پوست های اضافی که در این نواحی وجود دارند کشیده می شوند و مقداری از آن ها نیز بریده می شوند که باعث می شود پوست شما دوباره شادابی و طراوت خود را بدست بیاورد.

آیا برای عمل بلفاروپلاستی باید بستری شویم؟

یکی از سوالات مهمی که در زمینه عمل بلفاروپلاستی بسیار پرسیده می شود این است که آیا برای انجام جراحی بلفاروپلاستی باید بستری شویم؟ در جواب این سوال باید گفت که خیر انجام این عمل به صورت سرپایی می باشد و شما می توانید تنها با یک شب استراحت بعد از عمل در بیمارستان عمل بلفاروپلاستی را انجام دهید. عمل بلفاروپلاستی بر خلاف گذشته امروزه با لیزر انجام می شود و به این ترتیب هیچ گونه بخیه ای نیز نیاز نمی باشد و در صورت نیاز نیز بخیه های بسیار کوچکی زده می شود که احتیاج به بستری شدن ندارد و جای این بخیه ها معمولا با استفاده چند روزه از یک سری پمادهای خاص از بین می رود.

آیا عمل بلفاروپلاستی عوارضی دارد؟

یکی دیگر از سوالاتی که در زمینه عمل بلفاروپلاستی بسیار پرسیده می شود این است که آیا این عمل عوارضی نیز دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت عمل هایی که انسان در آن ها دخیل می باشند همواره ممکن است دارای اشتباهات انسانی باشد به همین دلیل نمی توان به صورت قطعی گفت که این عمل عوارضی ندارد ولی به صورت کلی در بیشتر موارد عوارض جانبی بعد از انجام عمل بلفاروپلاستی دیده نشده است و همین امر می تواند یک نکته آرام بخش برای انجام این عمل باشد. از عوارضی که ممکن است در اثر اشتباه پزشک رخ دهد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1.  احساس کشیدگی در پوست به دلیل بریدن بیش از اندازه پوست پلک توسط پزشک.
  2. متصل نشدن پلک ها به یکدیگر در هنگام بستن چشم ها.
  3. نبود تقارن در پلک ها بعد از انجام عمل.

اقدامات و مراقبت های باید بعد از عمل بلفاروپلاستی

شاید بسیاری از افراد به اشتباه فکر کنند که چون این عمل سر پایی می باشد نیاز به مراقبت خاصی نیز ندارد که باید گفت این تفکر یک تفکر اشتباه می باشد چرا که باید مراقبت های بعد از عمل جراحی بلفاروپلاستی بسیاری از پلک بعد از عمل انجام گیرد. از آن جایی که پلک نقطه بسیار حساسی در بدن می باشد باید بعد از عمل مراقبت های ویژه ای از آن انجام گیرد، بعد از انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی تا ده روز نباید به مطالعه بپردازید و همچنین از تماشای مانیتور گوشی و تلویزیون و لپ تاپ و همین طور برقرار کردن ارتباط چشمی با دیگران خودداری کنید. تا چند هفته بعد از انجام جراحی پلک باید در برابر باد، نور خورشید از عینک دودی استفاده کنید، از خم شدن های مکرر در دوران نقاهت بعد از انجام عمل جراحی پلک بپرهیزید. به هیچ وجه ورزش های سنگین را در دوران نقاهت انجام ندهید. اجسام سنگین و نیمه سنگین را به هیچ وجه از زمین بلند نکنید چرا که کوچکترین فشاری ممکن است باعث شود دوران نقاهت شما طولانی تر شود و یا نیاز به عمل دوباره باشد.