پزشکانی که اجازه جراحی بینی دارند

پزشکانی که اجازه جراحی بینی دارند

بهتر است بدانیم جراحان  موظف هستند  تنها موارد ذکر شده در دانشنامه فارغ‌التحصیلی‌شان را که در پروانه مطب آنها نوشته  روی تابلو و در قسمت کاملا قابل دید مطب ارائه نمایند و در همان حوزه جراحی انجام دهند . و جالب است بدانید  رشته تخصصی تحت عنوان متخصص جراحی زیبایی، اساسا وجود ندارد ، و به نقل از رییس انجمن جراحان پلاستیک ایران  عناوینی که با عنوان پلاستیک صورت، پلاستیک بینی، پلاستیک سینه و شکم در تبلیغات پزشکی به کار می‌رود، همگی تبلیغات غیر واقعی و کذب است.

بر اساس ضوابط و قوانین موجود، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی فقط سه دسته از جراحان اجازه جراحی بینی را دارند :

متخصص گوش و حلق و بینی

این دسته پس از کسب مدرک پزشکی عمومی خود دوره تخصصی جراحی گوش و حلق و بینی را به مدت ۴ سال سپری می‌کند

جراح فوق تخصص پلاستیک زیبایی و ترمیمی:

 این جراحان پس از پزشکی عمومی به مدت ۴ سال دوره جراحی عمومی را طی می‌کنند سپس به مدت ۳ سال دوره فوق تخصص جراحی پلاستیک را می‌گذرانند

جراح فک و صورت :

 این دسته در ابتدا دوره دندان پزشکی عمومی را طی می‌کنند و دندانپز‌شک می‌شود، سپس وارد دوره تخصصی فک و صورت می‌شوند و دوره تخصص فک و صورت را می‌گذرانند.

با توجه به آشفته بازار تبلیغات برای جراحی زیبایی، لازم است حتما  در ابتدا از طریق سایت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی  از طریق لینک زیر در مورد پزشک و تخصص جراح و گواهی شهری که مجاز به جراحی است استعلام بگیرید دوم تحت تاثیر تبلیغات، به ویژه تبلیغات رسانه ای اعم از تبلیغات ماهواره ای و تبلیغ در مجلات تصمیم به انجام جراحی‌های زیبایی قرار نگیرید و اطمینان پیدا کنید که  جراحی شما توسط خود جراح نه دستیاران انجام می شود .