آیا کم کاری و پرکاری تیروئید بر ناباروری مردان تاثیر دارد

تیروئید غده‌ای کوچک در ناحیه گردن و مسئول ترشح دو هومون مهم T۳ و T۴ است. هورمون‌های ترشح شده توسط تیروئید همراه جریان خون در سراسر بدن حرکت کرده و وظایف مهمی چون سوخت و ساز بدن را کنترل می‌کنند. این هورمون‌ها بر عملکرد تمام اعضای بدن از جمله قلب، مغز، عضلات و پوست تاثیر می‌گذارد. متابولیسم (سوخت و ساز) نقش موثری در دمای بدن، ضربان قلب و نحوه سوزاندن کالری دارد. اگر میزان هورمون تیروئید کافی نباشد، بدن انرژی کمتری تولید می‌کند و به اصطلاح سوخت و ساز آن تنبل می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد افزایش و کاهش وزن، خستگی مفرط و درد گردن از شایع ترین و ناشناخته‌ترین علایم اختلال تیروئید هستند. اکثر افراد خستگی مفرط را ناشی از کم خوابی یا رژیم غذایی غلط می‌دانند؛ گرچه این عوامل نیز در خستگی نقش دارند، ولی این معضل می‌تواند ناشی از بیماری‌های غدد تیروئید باشد. از طرفی تغییرات خلق و خو نیز می‌تواند ریشه در بیماری‌های تیروئید داشته باشد.

بر اساس مقاله منتشر شده در مجله بالینی متابولیسم و غدد درون ریز سال 2005 میلادی، تغییر عملکرد تیروئید می تواند اثرات قابل توجهی بر عملکرد جنسی مردان مبتلا به کم کاری یا پرکاری تیروئید بگذارد.

در یک گروه از 34 مرد مبتلا به پرکاری تیروئید، 50 درصد انزال زودرس را تجربه می کردند، درحالیکه حدود 15 درصد اختلال نعوظ داشتند که باعث عدم توانایی آنها در حفظ نعوظ می شد.

در یک گروه از 14 مرد مبتلا به کم کاری تیروئید، در حدود 65 درصد تجربه اختلال نعوظ، انزال دیررس و میل جنسی کم را داشتند.

اگر چه مکانیسم های دقیق نحوه تاثیر کم کاری یا پرکاری تیروئید بر عملکرد جنسی مشخص نشده اما این علائم در مردان مبتلا، پس از درمان بهبود یافت.

در کم کاری و پرکاری تیروئید ممکن است مردان مشکلات باروری را تجربه کنند. هنگامی که یک مرد پرکاری تیروئید دارد ممکن است اسپرم هایی را تولید کند که فاقد تحرک کافی باشند، که این مسئله می تواند با پدر شدن آن مرد تداخل داشته باشد. بر طبق تحقیقات صورت گرفته این تغییرات بر روی اسپرم در بسیاری از موارد با درمان به وضعیت طبیعی بر می گردند.

کم کاری تیروئید نیز می توانند سبب مشکلات باروری در مردان شود زیرا ممکن است باعث افزایش تولید یکی از هورمون های هیپوفیز بنام پرولاکتین شود. پرولاکتین بالا سبب کاهش تولید تستوسترون می شود که در واقع تولید اسپرم را حمایت می کند.

بر اساس تحقیق منتشر شده در مجله اورولوژی در زمستان سال 2012 میلادی، مردان مبتلا به کم کاری تیروئید تعداد اسپرم کمی تولید می کنند که این موضوع بر باروری آنها تاثیر می گذارد.

در مرکز درمان نازایی و ناباروری دکتر دبیر اشرافی با انجام آزمایش های تخصصی قبل از هر اقدام درمانی علت نازایی و ناباروری در آقایون و خانم ها مورد بررسی قرار میگیرد تا بهترین راه درمان انتخاب شود