عادت‌های روزمره‌ای که قدرت باروری شما را تهدید می‌کنند

در زندگی روزمره رفتارهای ظاهراً عادی و رایجی وجود دارند که قدرت باروری زنان و مردان را تهدید می‌کنند. اکثر این رفتارها بسیار معمولی و بی‌خطر به نظر می‌رسند اما حقیقت چیز دیگری است. بنابراین اگر هنوز ازدواج نکرده‌اید یا فرزند ندارید، نیاز است که نسبت به این عادات پر خطر آگاهی داشته باشید. در این مقاله رفتارهای پرخطر برای قدرت باروری را در دو گروه زنان و مردان آماده کرده‌ایم. البته بعضی از عادت‌های پرخطر در میان این دو گروه مشترک است که در متن نیز به آن اشاره شده است. با ما همراه باشید 

رفتارهای پر خطر برای سلامت باروری زنان

برخی از کارهای کوچکی که اکنون انجام می‌دهید در واقع می‌توانند تأثیر جدی بر سلامت باروری فعلی و آینده شما داشته باشند. در این بخش چند نمونه از این عادات را که می‌توانند بر قدرت باروری شما تأثیر مخربی داشته باشند معرفی می‌کنیم.

استفاده مکرر از نودل‌های پنیری بسته‌بندی شده

شاید عجیب به نظر برسد اما نودل‌ها و سایر محصولاتی که با پودر پنیر مزه‌دار می‌شوند قدرت باروری شما را تهدید می‌کنند. در سال 2017، محققان دریافتند که 29 مورد از این محصولات پنیری دارای مواد شیمیایی هستند که ترشح هورمون‌های جنسی را با اختلال مواجه می‌کنند. این تحقیقات نشان داد که مواد شیمیایی مذکور می‌توانند اثرات مخربی بر قدرت باروری در مردان و زنان داشته باشد. لازم به ذکر است که مصرف پنیر تازه بجای پودر پنیر، چنین خطراتی را در پی ندارد.

اعتیاد به قهوه ممکن است برنامه‌ بارداری شما را مختل کند

اگر مثل آب قهوه می‌خورید به احتمال زیاد قدرت باروری خود را تخریب می‌کنید. مطالعه‌ای در سال 2011 نشان داد که کافئین زیاد می‌تواند در انقباضات عضلانی که تخمک را از تخمدان‌ها به رحم می‌رسانند، اختلال ایجاد کند.

گذراندن ساعات زیاد در باشگاه ورزشی

اگرچه تردیدی وجود ندارد که تحرک و حفظ تناسب اندام برای سلامت و باروری بسیار مهم است، اما استفاده بیش از حد از ابزار ورزشی می‌تواند شانس بارداری یک زن را کاهش دهد. درواقع فعالیت بدنی شدید مانع تولید هورمون مهمی به نام پروژسترون می‌شود. وظیفه‌ی پروژسترون کمک به تنظیم تخمک‌گذاری است که خود بخش مهمی از باروری می‌باشد. چنانچه قصد باردار شدن دارید، برای اینکه تعادل هورمونی شما به‌هم نخورد سعی کنید فعالیت شدید بدنی را به پنج ساعت در هفته محدود کنید.

استفاده از موبایل در اواخر شب برای قدرت باروری شما مضر است

قرار گرفتن شبانه در معرض نور مصنوعی‌ می‌تواند توانایی بارداری زنان را کاهش دهد و حتی ممکن است روی رشد جنین در افراد باردار تأثیر منفی بگذارد. تحقیقات نشان داده است که نور مصنوعی در شب، تولید هورمون ملاتونین را که برای محافظت از تخمک‌ها در برابر رادیکال‌های آزاد مضر ضروری است و چرخه‌ی خواب بدن را تنظیم می‌کند، سرکوب کند.

سیگار کشیدن، حتی گاهی اوقات، برای باروری شما وحشتناک است

سیگار کشیدن به راحتی قدرت باروری شما را به خطر می‌اندازد. این مورد در زنان و مردان مشترک بوده و برای هر دو گروه خطرناک است. طبق گزارش انجمن پزشکی باروری آمریکا، میزان ناباروری و نازایی در افراد سیگاری زن و مرد تقریباً دو برابر میزان ناباروری در افراد غیرسیگاری است. همچنین زنان سیگاری از طریق IVF نیز بسیار مشکل‌ باردار می‌شوند و به آسانی سقط می‌کنند.

احتمال ناباروری با تعداد سیگاری که روزانه دود می‌کنید افزایش می‌یابد. البته ترک سیگار تا حد زیادی باعث بهبود باروری می‌شود اما از آنجا که سیگار کشیدن به منبع تخمک محدود زن آسیب می‌رساند، برخی از آسیب‌های وارده قابل جبران نیستند. همچنین در مردان سیگاری تعداد اسپرم کاهش پیدا کرده و تحرک اسپرم‌ها نیز کمتر می‌شود. به علاوه تعداد اسپرم‌های غیر طبیعی افزایش می‌یابد.

مهمانی‌های زیاد و مصرف نوشیدنی‌های الکلی

شرکت در مهمانی‌های متعدد و مصرف نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند توانایی تخمک‌گذاری شما را مختل کند. مصرف زیاد نوشیدنی‌های الکلی با افزایش احتمال بروز مشکلات تخمک‌گذاری همراه است. اگر می‌خواهید باردار شوید، توصیه‌ی پزشکان این است که از مصرف الکل خودداری کنید.

داشتن اضافه وزن روی قدرت باروری شما تأثیر منفی می‌گذارد

نداشتن اضافه وزن بخش مهمی از مراقبت‌های باروری شماست. حمل چربی‌های غیرضروری می‌تواند به مشکل بارداری منجر شود. در افراد چاق بافت چربی بیش از حد مورد نیاز استروژن تولید می کند که این امر می‌تواند از تخمک‌گذاری منظم جلوگیری کند. گفتنی است که داشتن اضافه وزن زیاد در مردان نیز برای قدرت باروری یک تهدید جدی است.

 

رژیم غذایی برای لاغری افراطی نیز می‌تواند بارداری را دشوار کند. همانطور که اضافه وزن باعث اختلال در باروری می شود، کمبود وزن نیز می‌تواند بر توانایی بارداری شما تأثیر منفی بگذارد. کمبود وزن موجب می‌شود بدن شما ترشح مقادیر طبیعی استروژن را متوقف کند. این مسئله با ایجاد چرخه‌های قاعدگی نامنظم، می‌تواند از تخمک‌گذاری جلوگیری کرده و قدرت باروری را تا حد زیادی کاهش دهد.

 

عوامل تهدید کننده‌ی قدرت باروری مردان

در آقایان نیز رفتارهای معمول و روزمره‌ای وجود دارد که سلامت جنسی آنان را به خطر می‌اندازد. مهم‌ترین این رفتارها در ادامه بیان شده‌است.

 

قرار دادن موبایل در جیب شلوار تعداد اسپرم مردان را کاهش می‌دهد

پزشکان به آقایان توصیه می‌کنند که گوشی موبایل را در جیب شلوارشان قرار ندهند. چراکه مطالعات نشان داده‌اند مردانی که استفاده‌ی زیادی از تلفن همراه داشتند (بیشتر از چهار ساعت در روز)، تولید اسپرم و نرخ تحرک آن به میزان قابل توجهی کمتر از سایر افراد بوده است.

ماندن در گرما به مدت طولانی

گرمای زیاد سونا، جکوزی و حمام‌های آب داغ طوالانی مدت تاثیر مخربی روی اسپرم‌سازی و قدرت باروری مردان دارد. زیرا بیضه در درجه حرارت بالا نمی‌تواند فرآیند طبیعی خود را انجام دهد و باید دمایش پایین‌تر از سایر قسمت‌های بدن باشد.

گذاشتن لپ تاپ بر روی پا

این عادت بسیار رایج برای قدرت باروری آقایان یک تهدید جدی محسوب می‌شود. زمانی که لپ تاپ را بر روی پای خود قرار می‌دهید، به دلیل افزایش دمای کیسه بیضه، تاثیرات مضری بر روند اسپرماتوژنز یعنی فرآیند اسپرم سازی خواهید گذاشت.

تماشای زیاد از حد تلویزیون

شاید عجیب به نظر برسد اما پژوهش‌ها ثابت کرده‌اند مردانی که در هفته حداقل 20 ساعت تلویزیون تماشا می‌کنند اسپرم کمتری دارند. دلیل این امر نیز نشستن به مدت طولانی و بالا رفتن دمای بیضه‌ها است که تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

استفاده از لباس زیر تنگ

پژوهشگران اتفاق نظر دارند که استفاده‌ی طولانی مدت از لباس زیر تنگ تا حدودی بر تعداد اسپرم‌های آقایان تاثیر منفی می‌گذارد.

قرار گرفتن در معرض سم‌ها و آفت کش‌ها

سم‌ها و آفت کش‌های که در کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند، تعداد اسپرم‌های تولید شده در مردان را کاهش می‌دهند.

تغذیه نامناسب روی قدرت باروری شما تاثیر می‌گذارد

مصرف زیاد خوراکی‌هایی مانن شیرینی و شکلات، قند و شکر، فست فودها، سوسیس، کالباس، انواع سس، چیپس و پفک، سیگار و الکل تاثیر بسیار مخربی بر روند تولید اسپرم در مردان دارد.

مصرف مواد مخدر، قاتل باروری مردان

پژوهش‌ها ثابت کرده‌اند مصرف مواد مخدر مانند حشیش و کوکائین مانع تولید اسپرم شده و حتی در مواقعی تعداد اسپرم‌های ناقص و غیر طبیعی را زیاد می‌کند. همچنین توتون، تنباکو و الکل می‌توانند عملکرد جنسی را مختل نمایند. بنابراین اگر قصد پدر یا حتی مادر شدن دارید باید به‌طور کامل از مصرف این مواد دوری کنید.

عوارض مصرف برخی داروها

برخی از آنتی بیوتیک‌ها به‌طور موقت باعث کاهش تعداد و تحرک اسپرم می‌گردند. ورزشکارانی که به عنوان دوپینگ از داروهای مکرر استفاده می‌کنند نیز در خطر تهدید قدرت باروری هستند. همچنین داروی سولفاسالازین که برای درمان مشکلات گوارشی تجویز می‌شود، کتوکونازول که دارویی ضد قارچ است و داروی آزولفیدین که برای درمان کولیت به کار می‌رود ازجمله داروهایی هستند که تعداد و کیفیت اسپرم را تحت تاثیر قرار می‌دهند.